EHS Wildcat Sections and State Tournament Information



 

Please follow Eagan Athletics on our homepage.  SCORES UP-TO -DATE  Tweeted directly to EHS HOMEPAGE 
 

 
STATE TOURNAMENT INFORMATION 
Wrestling State Tournament 
 
Congratulations to our Individual Wrestlers that are going to the MSHSL State AAA Tournament 
They will Wrestle at the Xcel Energy Center on February 28 and 29

 145 lbs – Noah Kipp  Section Champion
152 lbs - Ty Gage       Section Champion
285  lbs – Diego Villeda     Section Champion
Head Coach Zach Hansen, Assistants. Cory Hansen, John Jackson, Ryan Cook and Xavier Rosenbloom

State Tournament Schedule

https://theguillotine.com/2020-state-wrestling-tournament-schedule/

State Tournament Brackets

https://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/MainFrame.jsp?newSession=false&TIM=1582509313674&pageName=

 

Swim and Dive – State Meet

Congratulations to the members of our Swim and Dive Team that are going to the MSHSL State AA Swim and Dive Meet  
They will be at the U of Minnesota Aquatic Center on Feb. 28 and 29
Team Section Champions – The team, all together, scored points to make then the team Section Champions.    (7th year in a row)

200 Yard Freestyle – Jackson Kehler- Section Champion 
Diving  -  Jacob Frost 
100 Freestyle – Emilio Santoyo Lopez  
500 Freestyle - Jackson Kehler- Section Champion
200 yard Freestyle Relay- Emilio Santoyo Lopez  , Roni Shrestha, Thomas Kehler and Jackson Kehler  - Section Champions
400 yard Freestyle Relay – Dylan Huynh, Hans Broman, Roni Shrestha and Jackson Kehler – Section Champions \
Head Coach Chris Morgan, Assistants Anthony Schmidt and Tyler Huusko and Dan Monaghn

 

Schedule for Swim and Dive
 
Psych Sheet for Swim and Dive for Friday, Feb. 28
 
 
 
TABLE TENNIS 
Congratulations to our Table Tennis Teams
Girls took 3rd place at the State Tournament - Lauren Gamme, Sarah Braginsky, Leah Kellgren, Ana McMahon, Katie Oliver, Alie Jensen 
 
Boys took 2nd at the State Tournament - Allen Gong, Sowmik Garishakurti, Tony Asta, Ismail Irfanullah, Diego Navarro, Conner McKoewn, Ben Schriner, George Youssef, Ryan Lenertz , Donald Thai, Ben Calcutt, Sam Wendolek, Owen Rexing, Patch McMahon. 
 
Head Coach Scott Nichols 
 
 
 
SECTIONS -
 
Girls Basketball -
Our girls are the 6th seed and will travel to Burnsville on Wednesday, February 26th for the Quarterfinals.   
 
Good Luck to all of our Wildcats! 
 

Contact: Sandra Setter